Baby, chcete byť príťažlivé a sexy? Prestaňte nosiť podpätky a kabelky! Časť: IV. - záver

Autor: Michal Pataky | 30.12.2014 o 20:00 | Karma článku: 7,60 | Prečítané:  2743x

Tak a máme tu poslednú a konečne záverečnú časť serie článkov o tom, ako byť sexy. Uzavrieme to pohľadom na to, čo robiť s už poškodeným držaním tela ...

Na začiatok si v krátkosti pripomeňme, čomu sme sa venovali v predošlých článkoch.

V prvom článku sme si povedali, čo spôsobujú opätky a ako narušujú naše držanie tela. Článok nájdeš tu: Baby, chcete byť príťažlivé a sexy? Prestaňte nosiť podpätky a kabelky! Časť: I.

Druhý článok som zameral na zladenie kabelky s topánkami a teda som sa venoval tomu, čo spôsobuje kabelka pri nesprávnom nosení. Článok nájdeš tu: Baby, chcete byť príťažlivé a sexy? Prestaňte nosiť podpätky a kabelky! Časť: II. 

Tretí článok som venoval tzv. autodiagnostike - čiže, ako zistíš, že máš narušené držanie tela. Článok nájdeš tu: Baby, chcete byť príťažlivé a sexy? Prestaňte nosiť podpätky a kabelky! Časť: III.

Dnes píšem o tom, čo robiť, aby sme si zlepšili to špatné držanie tela. Podstatné je dodržiavanie týchto 5 bodov.

1. Cvičiť

2. Uvoľňovať/naťahovať

3. Cvičiť

4. Kompenzovať

5. Cvičiť

Body 1 - 3 - 5 skúsim spojiť dokopy. Základom napravenia držania tela je pravidelné cvičenie. Neboj sa, nie je to cvičenie 3 krát do týždňa. Ani cvičenie 4 krát do týždňa a dokonca ani cvičenie 5 krát do týždňa. Je to cvičenie dennodenné, a niekedy aj viackrát za deň. Nemusíš si rozdeľovať tréningy na biceps, triceps a štyriceps v pondelok, chrbát v stredu a v piatok nohy. Stačí si nájsť 3 - 5 cvičení, ktoré budeš stále dookola. Môžeš vyskúšať napr. SM systém, s ktorým mám ja osobne veľmi dobré skúsenosti a často ho využívam so svojimi klientmi. Ide o špirálnu stabilizáciu chrbtice, kde vďaka zapojeniu svalových reťazcov dokážeme napraviť držanie tela. Toto cvičenie, ak sa dobre naučíš, tak ti zaberie len 10 min. Avšak týchto 10 min je ideálne opakovať čo najviac. Kľudne aj v rámci prestávky v robote ... samozrejme naboso, bez opätkov. Odporúčam ti vyhľadať niekoho, kto tomu aspoň trošku rozumie. Ideálny je buď fyzioterapeut alebo lepší tréner, ktorý má na to vedomosti a skúsenosti. Ale zapamätaj si, že ani ten najlepší terapeut alebo najlepší tréner nespraví s tebou zázraky, ak sa tomu nebudeš sama dostatočne venovať. Oni ti len ukážu sme a povedia ti, čo máš robiť. Ostatné je už len a len na tebe.

2. Uvoľňovať/naťahovať - Ďalšia dôležitá časť, ktorá býva súčasťou tréningu. Nejde však o klasické posilňovanie, ide o to, aby sme svalom vrátili ich rovnováhu. Čiže svaly, ktoré sú skrátené musíme ponaťahovať a tie, ktoré sú slabučké ako zle vyluhovaný lipový čajík, tak tie musíme posilniť. Nemôžem ti teraz presne povedať, že tieto svaly posilňuj a tieto naťahuj, pretože každý človek má  iné držanie tela a u každého treba uvoľniť niečo iné. Dobré je využívať rôzne strečingové metódy, napr. PIR, statický strečing, rôznu mobilizáciu alebo každý deň používať masážne penové valce, tzv. Foam roller.  Napríklad valce značky Blackroll sú perfektné na uvoľnenie svalstva a fascií. (Vieš, čo je to fascia? Dozvieš sa tu ...)

4. Kompenzácia je asi to najjednoduchšie, čo môžeš pre seba urobiť. Poviem pár príkladov.

Nosíš kableku na ľavom ramene? Tak si to uvedom a začni ju nosiť na pravom ramene. Alebo ešte lepšie, začni ju nosiť "na kríž".

Nosíš často opätky? Tak začni chodiť bosá. Doma ti stačia len ponožky a keď je vonku pekne, tak úplne na boso niekde po trávičke. V robote ich daj dole vždy keď sa dá. Pod stôl sa aj tak nikto nepozerá.

Najideálnejšie je, aby si kombinovala všetko dokopy a popritom si uvedomovala, ako stojíš, chodíš a pod. Samozrejme vyhľadať odborníka, ktorý ťa nasmeruje. A potom už len cvičiť a poctivo sa tomu venovať. V tomto prípade však zabudni na zázračné vety typu: Fit za dva týždne alebo ako sa dostať do formy za 21 dní. Tento proces bude dlhodobý a náročný, ale tvoje telo ti zaň poďakuje.

Nezabudni, že ak máš niekoho, komu by tento článok pomohol, tak ho zozdieľaj alebo pošli, určite spravíš dobrý skutok a karma ti to vráti.

Autor: Michal Pataky

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan nedal Kiskovi na výber. Oznámil mu, kedy končí

Minister školstva za SNS chce skončiť vo funkcii až k 31. augustu. Premiér Fico naťahovanie času nekomentoval.

KOMENTÁRE

Macron chystá veľký trik

Koniec východoeurópskych zamestnancov je Macronov cukrík voličom.

KOMENTÁRE

Pavol sa oženil s Vladimírom. Obrúčku nosia s trémou

Jemma si brala svoju priateľku a Pavol priateľa.


Už ste čítali?